Expedícia Albánsko 2014

Kde si bol a kam sa chystáš?
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Užívateľov profilový obrázok
miso
Vedúci expedície
Vedúci expedície
Dátum registrácie: Ne, 20. Marca 2016, 19:56
Kontaktovať užívateľa:
Slovakia

Expedícia Albánsko 2014

Príspevokod užívateľa miso » Št, 2. Júna 2016, 12:53

Pridávam náš Balkán. Dvojtýzdňový výlet z roku 2014.
Trasa ALB.jpg
Prešli sme všetky štáty bývalej Juhoslávie, vrátane Kosova. Z tradície, keď prekročíme hranicu, si tlapneme. Mám trochu strach, že keď nás raz zbadajú colníci, od radosti nám rozoberú celé auto :)

Keď sme prefrčali cez maďarskú kukuricu, dostali sme sa do Srbska. Spíme hneď za hranicou, v meste Subotica. Už vtedy tam bolo počuť o utečencoch, volíme teda malú benziku, umývame sa v miestnych toaletách. Oka sme nezažmúrili. Benzinka stála na križovatke a celú noc okolo nás behajú kamióny.

Druhý deň je hlavným bodom programu návšteva hradu - Belehradu. Po výhodnom zaparkovaní sme sa zadnými schodmi dostali na hrad. Bolo práve nejaké výročie 2.sv. vojny a prebiehala výstava vojnových fotografií. Nemali to tu ľahké... Pohľad z hradu nám trochu pripomínal pohľad z toho Bratislavského. Alebo Bratislava nebola až tak bombardovaná? Neviem, nevidno. Na hrade ešte navštevujeme múzeum vojenskej techniky a hrr, troška sa prejsť po brehu Dunaja. Spíme kdesi na pokosenej lúke a tradične rituálne rozsekávame prvý melón sekerou.
IMAG2931.jpg
IMAG2914.jpg
Po rýchlych raňajkách vedie naša cesta cez Kosovo, ktoré SR ako samostatnú republiku neuznáva. Treba do nej kupovať osobitné poistenie, pretože zelená karta v ňom neplatí. Keď sme prešli srbský checkpoint, nasleduje územie nikoho. Jazdial tu autá bez značiek. V autoškole nás učili že auto je zbraň a v súvislosti s tým mi napadajú kadejaké scenáre. Po asi 10 km sme prišli na kosovský checkpoint. Cesta sa zvažuje dole, sprava a zľava dva veľké brehy. Pozerám, či odtiaľ niekto na nás nemieri. Potom už len betónová barikáda, za ktorou je obrnený transportér. Poslušne zastaneme na stopke, keď nikoho nevidíme, ideme ďalej. Ešte chvíľu sa obzerám, či za nami niekto nejde. Nič.
Parkujeme v Kosovskej Mitrovici. Mierime k mostu, strážia ho vojaci s obrnenými autami s rovnakou farbou ako máme my (talianski karabinieri). Keď sa blížime, stisnú pevnejšie zbraň a my vieme že ďalej už ani meter. Sadáme do miestnej reštaurácie, odkiaľ je výhľad na most a na vojakov. Cez Wikipediu sa dozvedáme čo je to vlastne za miesto. Vojaci to tiež potvrdili. Vraj keď sa nič nedeje, po moste môžu chodiť peší z kosovskej na srbskú stranu. V prípade nepokojov sa most hermeticky uzavrie. Nedá nám to a ideme sa pozrieť aj na srbskú stranu. Celá je posprejovaná odkazmi na konflikt. Miestny deduško sa pýta, či maľbám rozumieme. Prikyvujem.
IMAG2942.jpg
Kosovo je veľmi zvláštna krajina, sami si vyhlásili platnú menu Euro. Pôsobilo na nás chaoticky. čo sme z krajiny videli, bola jedna hlavná cesta, na jej krajoch samé obchodíky. Vždy tie isté. Pumpa, potraviny, stavebniny. Stavebniny, potraviny, pumpa. Rodinné domy boli až za nimi. Cesty rozbité, nedostavané, alebo úplne nový asfalt. A jazdili po nich samé švajčiarske a talianske mercedesy. Prečo? Domáci nemajú v Kosove prácu, a tak cestujú do zahraničia.
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
:auto-offroad: Toyota Land Cruiser HZJ78 (Facebook / Web)

miso
Vedúci expedície
Vedúci expedície
Kontaktovať užívateľa:
Slovakia

Re: Expedícia Albánsko 2014

Príspevokod užívateľa miso » Št, 2. Júna 2016, 13:31

V Kosove spať nechceme a tak sa praceme za hranice. Tam od nás pýtajú zmieňované poistenie auta. Nemáme. Nemáte? Ako je to možné? - pýta sa colník. Nedali nám, odpovedám a snažím sa neukázať, že sme v prúseri. Tak si ho bežte kúpiť do stánku oproti. Vybehnem z auta, obzriem sa, či sa colník pozerá. Nie :) Nasadnem do auta a prefrčíme cez hranicu. Zase sa chvíľu sa pozerám do spätných, nikto. Ušetrili sme 30 eur za 10 metrov jazdy. Typickí slováci... no a čo? aj tak sme im to Kosovo oficiálne neuznali.
Kúsok za hranicou sme našli skrytú lúku a zaraz padla tma. Sme v Macedónsku! Pri zaspávaní počúvame v diaľke spev muezína. Tak, a čaká nás islam.

A nad morom mesto leží,
týči k nebu tisíc veží:
Jaj, bože, len smutno je to:
na tých vežiach kríža nieto.

V Macedónsku sme sa zastavili v havnom meste Skopje. Mesto ohromilo svojimi obrovskými monumentmi, sochami a budovami. Predstavoval som si, ako sa tam bili vojská v niekoľkých vojnách. Macedónčania sa o svoju históriu starajú, pomyslel som si. Never tomu. Monumenty boli postavené len nedávno. Tým pádom to stavia celé Skopje do iného svetla. Navštívili sme múzeum Matky Terezy, ktorá bola ale vlastne rodená Albánka.
Zašli sme sa ešte pozrieť do miestnej mešity. Rok po nás tam vyhlásili nezávislý štát, niečo ako Kosovo, ak som tomu dobre z novím rozumel.
IMAG2955.jpg
IMAG2967.jpg
IMAG2969.jpg
old bazaar.jpg
Keď sme sa vracali späť, mal som zlé tušenie. Potvrdilo sa. Auto bolo preč. Šli na mňa mdloby - sú len dve možnosti. Hneď som oslovil oproti stojaceho SBSkára. Vravím mu - idem volať políciu, nech mi dá číslo. On že - kľud, určite je len odtiahnuté. Nakoniec po okúňaní zavolal priamo odťahovačovi. Podľa tónu boli dobrí kamaráti. V jeho zmenárni sme si ešte zmenili peniaze na taxi, ktoré nám on sám zavolal - asi zase nejaký z kamarátov. Celé to stálo aj s taxíkom asi 65 eur. Myslíte že správne podozrievam miestneho SBSkára? Tak, či onak, bola to naša chyba, parkovali sme dlhšie, ako bola povolená doba parkovania zadarmo. Nuž, aspoň je na čo spomínať :roll:
IMAG2992.jpg

miso
Vedúci expedície
Vedúci expedície
Kontaktovať užívateľa:
Slovakia

Re: Expedícia Albánsko 2014

Príspevokod užívateľa miso » Po, 22. Augusta 2016, 20:26

Kemp pri Mavrovom jazere vyzeral, že najlepšie časy už mal za sebou. Nuž čo, aspoň bol zadarmo. Na kúpanie to moc nebolo a tak sme sa na druhý deň vybrali ďalej.

Obrázok

Po prekročení Albánskych hraníc sme si prvýkrát dopriali pohodu kempu. Na privítanie nám doniesol Macedónec niečo ostrejšie.
IMAG3020.jpg
V meste Elbasan sme navštívili mešitu, v ktorej sme poprosili imáma, aby nám niečo prečítal z koránu. Číta sa sprava doľava.
IMAG3023.jpg
IMAG3026.jpg
V sprievodcovi aj na internete, sme čítali, že Tirana neponúka nič výnimočné, a že v podstate nestojí za návštevu. A tak aj bolo. Za zmienku vari stojí socha Skandenbega, hrdinu, ktorý symbolizuje národnú obrodu a ktorého erb tvorí albánsky štátny znak.
IMAG3045.jpg
Večer pri hľadaní kempu sme zaparkovali pri lome. Prišiel ku nám vystrašený strážnik. Vysvetlujeme, že mi turisti. Od toho okamihu sa ku nám správal úplne inak a ponúkol sa, že nás postráži. Večer nás učí po Albánsky, ale pivo nechce. Došlo mi to až na druhý deň. Jáj, veď on je moslim!
IMG_1426.JPG
Nie veľmi ďaleko od hlavného mesta, na kopci, leží mesto Kruja s pevnosťou. Dostali sme sa doň ráno, ešte pred turistami. Odchytil si nás miestny predavač suvenírov a povodil nás po pevnosti. Samozrejme si na konci nezabudol pýtať bakšiš :shifty: Uličky pod hradom boli plné predavačov suvenírov, ale čo nás zaujalo najviac, bol domáci trh. Fungoval na ňom okrem predaja živých zvierat aj akýsi second hand, v ktorom ľudia prehadzovali veci z jednej hŕby na druhú.
IMAG3073.jpg
IMAG3076.jpg

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Návrat na "Expedície a dobrodružstvá"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný