Maringotka (Žabljaci)

Predstavte svoju posádku a vozidlo, ktorým cestujete
Užívateľov profilový obrázok
miso
Vedúci expedície
Vedúci expedície
Dátum registrácie: Ne, 20. Marca 2016, 19:56
Kontaktovať užívateľa:
Slovakia

Re: Maringotka (Žabljaci)

Príspevokod užívateľa miso » Št, 21. Apríla 2016, 11:44

Land Cruiser som chcel dlho. Na cestovanie najlepšie HZJ75/78/79, priestorovo sa im nevyrovná žiadny iný, jedine po ťažkých modifikáciách. Na terén sa hodí viac HDJ80, je modernejší, silnejší motor s turbom, širšie nápravy má menšie previsy. Ako veterána by som zase bral J4. Podľa mňa najkrajšie auto pod slnkom.
Ale späť k HZJ78. V podstate je to dodávka na offroadovej náprave. Veľký previs vzadu a vysoké ťažisko ho vylučujú z bojiska, kde dominujú iné offroady. Na cestovanie je ale ideálny. Hranaté tvary, veľký nákladný priestor a jednoduchá technika ho predurčuje na nekonečné modifikácie. V surovom stave je dosť hlučné (plánujem odhlučniť), a nepohodlné - sedačky sú potiahnuté vinylom (doma sú už tie 2 Recaro). Predná náprava dáva viac pocítiť každú jamu, do ktorej kolesá spadnú. Nuž ale pevné nápravy vydržia naozaj mnoho a motor by mal byť večný. Oproti 4Runneru, ktorý mal vraj na zadnom diferenciáli samosvor, som na LC pridal zadnú uzávierku. V aute so slabým krížením náprav v teréne obrovská výhoda.
Pri LC som sa ale nerozhodoval len rozumom ;)
:auto-offroad: Toyota Land Cruiser HZJ78 (Facebook / Web)

miso
Vedúci expedície
Vedúci expedície
Kontaktovať užívateľa:
Slovakia

Príspevokod užívateľa miso » Pi, 22. Apríla 2016, 10:11

Po tom, ako sa Maringotka opäť postavila na vlastné, prišlo testovanie. V Liptovskom Mikuláši som našiel svoju partiu - Kmásači. U nich sa vlastne aj robilo auto. Stretávajú sa každú nedeľu, a niekam sa ide pojazdiť. Párkrát som s nimi bol aj ja, aby som pochytil nejaké grify a stratil strach.
pod autom.jpg
20140928_102713.jpg
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.

Michalovy cesty
Skautík
Skautík
Dátum registrácie: So, 2. Apríla 2016, 15:57
Kontaktovať užívateľa:
Czech Republic

Príspevokod užívateľa Michalovy cesty » Pi, 22. Apríla 2016, 21:57

Pěkná práce......NA LC se chystám příští rok, až dodělám veteránka :-)

miso
Vedúci expedície
Vedúci expedície
Kontaktovať užívateľa:
Slovakia

Príspevokod užívateľa miso » Po, 25. Apríla 2016, 20:10

Michal, ktorého Cruisera si chceš zadovážiť? Ja by som veru svojho nemenil. Keď, tak len prikúpiť ďaľšieho :P

K cestám:
Ako som domontoval predný nárazník, prvá cesta viedla do Albánska. cez všetky balkánske štáty. Srbsko, Kosovo, Macedónsko, Albánsko, Čierna Hora, Bosna a Chorvátsko. Každý štát má niečo do seba. V Kosove sme prešli bez kontroly dnu a pri výstupnej kontrole sme utiekli z hranice bez zaplatenia poistky, ktorú po nás požadoval colník :twisted:
Pri zaspávaní po prejdení kosovskej hranice do Macedónska som prvýkrát za súmraku počul mezuína.

Najviac nás zaujala asi dedinka Theth, cestu tam sme si vychutnávali asi 6 hodín. Kto bol, vie že je to zážitok. Oáza obklopená štítmi hôr. Ostali sme tam 3 dni. U domácich sme sa kŕmili jahňacinkou, rizotom a neviem čím všetkým. Theti je z jednej strany prístupné ťažším terénom, na osobnom aute sa to asi dá, ale musí ho šoférovať skúsený Albánec. Na 4x4 pohoda, sfúknuť gumy a ide sa. Po ceste boli za tých 6 hodín asi 2 krčmy, majú tam dokonca aj chladené nápoje. Ako všade, aj v Theti sa začína rozvíjať turizmus, a máme strach, že za 2-3 roky tam už budú chodiť klimatizované autobusy s nemeckými dôchodcami. Z druhej strany sa totižto stavia asfaltka. Škoda. Nuž, nič netrvá večne :cry: Pre offroadistov odporúčam napr knihu Albánie, offroadový ráj od Filipa Webera.

Po ceste nás ešte zaujala Čierna Hora, krajina plná kontrastov. Za každú turistickú atrakciu od vás vymámia aspoň 10€, kúsok odtiaľ žije pastierka s kŕdlom detí, ktorí si od jari, do jesene bez tečúcej vody zarábajú na život. Prekrásne scenérie, možnosti vodáckych športov, canyoning, jaskyniarstvo, lezenie, turistika... ale to asi všetci viete :) Tam sme začali stretať slovenské a české autá, väčšinou asi tí, čo si odskočia z Chorvátska.

Minulý rok sme sa tam chceli vybrať znovu, ale neboli sme o tom skalopevne presvedčení. V Macedónsku, v Skopje, v mešite, v ktorej sme sa boli pozrieť, vyhlásili samostatný štát, akús pobočku Kosova a odvtedy sa to tam melie. V Albánsku krátko na to zavraždil mladý sopliak, ktorého pustili z basy dvoch čechov na Patrole, len preto, že chcel ich auto. Všetko sa v záujme turizmu rýchlo vyšetrilo, dúfam že už je tam bezpečne. O dolinu dalej sa totižto chystáme tento rok :)

IMAG2914.jpg
IMAG3116.jpg
IMAG3135.jpg
IMAG3241.jpg
IMAG3258.jpg

miso
Vedúci expedície
Vedúci expedície
Kontaktovať užívateľa:
Slovakia

Príspevokod užívateľa miso » Po, 25. Apríla 2016, 20:23

IMAG3187.jpg
IMAG3020.jpg
IMAG3026.jpg
IMG_1426.JPG
IMG_1519.JPG
IMG_1569.JPG
IMAG0730.jpg
IMAG3113.jpg

miso
Vedúci expedície
Vedúci expedície
Kontaktovať užívateľa:
Slovakia

Príspevokod užívateľa miso » St, 27. Apríla 2016, 13:30

Keďže v práci som mal dlhšie voľno, vybrali sme sa v Septembri 2014 s Kmásačmi do Rumunska. To už som naštastie mal namontovaný naviják, ktorý som potom s výhodou používal. Auto dostalo zabrať, uzávierka, naviják, redukčná, dokonca aj pevnostný nárazník pomohol. Na ATčkach to bolo dosť o držku, naštastie kamaráti pomohli.
Namiesto pôvodného plánu, každý deň zísť do dediny, sme v horách uviazli 3 dni. Nakoniec sa nám ale podarilo dostať sa opäť do civilizácie. Zistil som, že mi bolo treba nastaviť výškomer na dieselpumpe, ktorý bol obmedzený na cca 1400mnm. Škrabnutý bok. Žiadne iné závady. Ba hej. Chorý som bol ako dávno nie. Horúčka, sople, hlava bolela...
Zážitky neskutočné, divočina, troška som sa aj hanbil, ísť do takej prírody autom. No zdaleka sme neboli jediní, a riadim sa heslom "Leave no trace".
DSC_7538.JPG
DSC_7544.JPG
DSC_7579.JPG
20141010_075603_Pano.jpg

Dušan
Výletník
Výletník
Dátum registrácie: So, 2. Apríla 2016, 09:49
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Príspevokod užívateľa Dušan » St, 27. Apríla 2016, 14:58

Bohužel se tím heslem neřídí ani samotní Rumuni a vlastně nikdo z domorodců na celém Balkáně. Bordel, který po sobě zanechávají je neuvěřitelný. Je to škoda.

miso
Vedúci expedície
Vedúci expedície
Kontaktovať užívateľa:
Slovakia

Príspevokod užívateľa miso » St, 27. Apríla 2016, 15:02

A asi to ešte pár desaťročí potrvá. Aj u nás to za socíku vyzeralo inak. Troška sa to zlepšilo k lepšiemu, ale stále máme ďaleko k ideálu. Veď kedysi sa škodovky bežne umývali v potokoch saponátom :D

IvanGS
Skúsený Overlanďák
Skúsený Overlanďák
Dátum registrácie: Po, 4. Apríla 2016, 14:00
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Príspevokod užívateľa IvanGS » Št, 28. Apríla 2016, 16:43

Máme rádi podobné lokality - Rumunsko miluju (20x na motorce), Albánie je druhou láskou, vloni poprvé a ne naposledy. A vlastně celý Balkán, když třeba vidím fotku Mostaru, rozbuší se mi srdce, to město má neskutečnou atmosféru, určitě se tam vrátím. Lidé cestují na jiné kontinenty a já zjišťuju, že nejen že pořádně neznám Česko-Slovensko, ale už vůbec ne Evropu, ve které se dá najít skoro všechno.
K té nemoci, co popisuješ - před lety jsme jel do Rumunska, odjížděl s nachlazením, ale to už jsem znal, když se nabalím, tak se na motorce, v uzavřené helmě, s prášky vypotím a je to OK. Ale tentokrát byla zima, pršelo a první noc v RO jsme vyjížděli na Padiš několik desítek km šotolinou. Bohužel déšť, mokro, bláto, proudy vody přes cestu, takže ve stupačkách a s odklopeným plexi, abych něco viděl. V noci vysoká horečka, zimnice, hrůza. Ráno jsem se narval prášky a v doprovodu kamaráda se vracel, jel jsem apaticky za ním, moc si to nepamatuju, dojeli jsme do Revúce k přátelům, ráno do místní nemocnice (hrozný skansen), kde mi kupodivu trochu pomohli a nařídili klid na lůžku, tak jsem sedl na motorku, dojel 550 km domů a 2 týdny nevylezl z postele. Omlouvám se za plevelení cizího vlákna, ale jak jsem četl nemoc + Rumunsko, hned se mi to vybavilo...

miso
Vedúci expedície
Vedúci expedície
Kontaktovať užívateľa:
Slovakia

Príspevokod užívateľa miso » Pi, 29. Apríla 2016, 10:19

Albánsko pred dvoma rokmi bol zážitok, druhýkrát v živote som zažil moslimskú kultúru v jej prirodzenom prostredí (prvýkrát Krym). Myslím že pred 2 rokmi sme mali šťastie na počasie, nebolo až tak horúco, ako mohlo byť. Môj LC nemá klímu a na gumenných sedačkách s poťahmi to v horúčave cestovanie nie je až také príjemné. Ale bude Recaro...

Do Rumunska som sa balil narýchlo, lekárničku s paralenom som samozrejme nevzal. Chorobe pomohlo ešte otvorené okno počas cesty. V Rumunsku som potom veľmi zle spal, bez tabletiek katastrofa. Chalanom odišli navijáky, Dušan na FJ Cruiseri zlomil prednú poloos, čiže šiel už len na zadok. Našťastie mal T3 a kamošov, čo ho potiahnu. Peťo zlomil link zadnej nápravy, Rado skoro prevrátil Terrano - ale ten si za to mohol sám. Po ceste domov sa ešte v Maďarsku Peťovi zadrelo ložisko na prednom náboji. Najlepšie vyviazol Jano, ten akurát ohol anténku :)
Mal som nastarosti mapy a trasy, išli sme podľa 2 roky starého itineráru Košičanov. Podľa terénu tam však museli byť veľmi prudké lejaky - na niektorých úsekoch boli jamy, že by do nich vošli na seba 2 tanky.
Celý čas sme si pomáhali a nakoniec sme sa spomedzi tých medveďov (stopy v blate) dostali het. Chybou bolo, že som nemal spolujazdca.

To len dovysvetlenie k tej mojej chorobe :) Doliečil som sa potom až doma, po skúške ohňom. Úplne Ťa chápem, na motorke to muselo byť ešte aspoň 2x ťažšie. To je jeden z dôvodov, prečo som (ešte?) nezačal s 2 motorizovanými kolesami :)

Návrat na "Predstavenie"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní