Ivan a Drákulka

Predstavte svoju posádku a vozidlo, ktorým cestujete
IvanGS
Skúsený Overlanďák
Skúsený Overlanďák
Dátum registrácie: Po, 4. Apríla 2016, 14:00
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Ivan a Drákulka

Príspevokod užívateľa IvanGS » St, 6. Apríla 2016, 12:14

Dobrý den, děkuji za přijetí do tohoto sympatického fóra. Je mi 55 roků a předem říkám, že za cestovatele či dokonce nomáda se nepovažuji. Přesto mám k cestování velmi blízko a baví mne.

Začal jsem cestovat už v dětství s rodiči, spaní ve stanu, příroda a večerní táboráky mi byly blízké. První delší cesty byly ještě na gymplu a na kole jsem procestoval třeba Skandinávii či Balkán. Pak jsem začal jezdit občasnou turistiku na prvním motocyklu, legendárním a nezničitelném fichtlu (Jawa 20) a dojel mj. až za příbuznými na východní Slovensko.

Když mi bylo 23, začal jsem cestovat ve Škodě 120, hlavně proto, že jsem v té době létal na bezmotorovém rogallu a potřeboval jsem se dostat za letovými terény. Později jsem létal na motorovém rogallu a později i na klasicém UL letounu a často sebou vozil stan a spacák a přespával jsem různě po letištích vedle éra.

V roce 1997 jsem si koupil první motocykl a cestování na něm jsem věrný dodnes. Celou dobu jsem věrný velkým endurům BMW, konkrétně R1100GS a R1150 GS Adventure. Bohužel můj akční rádius je omezený šasem na 1-2 týdenní akce. Díky tomu, že jde o enduro, miluji cesty do divočiny, mim asfalt, spaní nadivoko ve stanu či jen tak, vedle motorky. 18x jsem byl v Rumunsku (miluji ho celé, ale zejména české vesnice v Banátu), vloni jsme projeli skoro celý Balkán včetně Albánie a Makedonie, ale protože motorkář miluje hory a zatáčky, 10 jsem byl v Alpách. Posledních 6 let se mnou jezdí přítelkyně "Drákulka" Dáša, má vlastní motocykl a vede si velmi dobře.

Protože cestovat na velké motorce umí každý, v roce 2009 jsme s kamarádem koupili a kompletně přestavěli čínské repliky japonských motocyklů Honda Gorilla, které se vyráběly v 60. a 70. letech minulého století. Pro zajímavost, bantamová kola 8", nádrž 9 litrů, motor 150 ccm, kufry, GPS, výbava jako na velké motorce. S mojí Gorčou jsem procestoval Česko, Slovensko, kus Polska, Maďarska, byl jsem Alpách a v Rumunsku, vše po ose.

Psal jsem, že motorkář miluje hory a zatáčky, za sebe doplním ještě divočinu a šotolinu. To ale znamená, že tam, kde toto chybí si toho moc neužívá, zejména po téměř 300 tisících km v sedle motorky. Přitom je ale v cílové lokalitě krásně. Proto, ale i kvůli našemu psu, borderkolii jménem Skoty, či bohaté fotovýbavě, kameře či koptéře s kamerou, jsme začali uvažovat o obytném autě, nic velkého, žádný extra komfort. A protože mám rád i klasická auta a veterány, vyhrála nakonec "Důra", tedy GMC Vandura 2500 z roku 1993, do které jsme provedli menší obytnou vestavbu a se kterou se chceme zúčastnit Overlandu 2016, i když jsem žádnou velkou expedici nikdy nepodnikl.
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.

Užívateľov profilový obrázok
miso
Vedúci expedície
Vedúci expedície
Dátum registrácie: Ne, 20. Marca 2016, 19:56
Kontaktovať užívateľa:
Slovakia

Re: Ivan a Drákulka

Príspevokod užívateľa miso » St, 6. Apríla 2016, 15:56

Ahoj Milan, vitaj u nás!
Ja sa teda tiež za veľkého cestovateľa nepovažujem, moje cestovanie je tiež obmedzené krátkymi dovolenkami. Okrem toho auto mám vždy niekoľko sto km od miesta, kde sa bežne zdržiavam (prácu mám inde ako domov). Takže dovolenku trávim najprv úpravami, po ktorých nasleduje cca 2 týždňová cesta.
Tešíme sa na full-size Ameriku :)

Mišo (Team Maringotka)
:auto-offroad: Toyota Land Cruiser HZJ78 (Facebook / Web)

IvanGS
Skúsený Overlanďák
Skúsený Overlanďák
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Príspevokod užívateľa IvanGS » St, 6. Apríla 2016, 17:06

Ahoj miso, pro doplnění, jsem Ivan:-). Nicméně díky a také se těším na festival.

Ale protože se mi do prvního příspěvku nevešly všechny mé cestovatelské stroje, tak tady je ten nejmenší, moje milovaná Gorča. Je to replika Hondy Gorilla, to jsem zmínil, na které jsem najezdil 30 tisíc kilometrů. Mimochodem se mne lidé ptají, jak se na tom dá jezdit turistika, prý to musí být nepohodlné. No tak jsem jednou vytáhl Gorču před východem slunce z garáže, vrátil jsem se po západu slunce a mezitím objel republiku a na tachometru naskočilo 1003,65 km. Takže to jde i na takovémhle prckovi.

No a naopak nějvětším naším strojem je GMC Vandura 2500 z roku 1993. To byl takový sen z mládí a teď se splnil. Auto jezdí na LPG a přes zimu jsme provedli skromnou obytnou vestavbu. Auto je představeno i v aktuálním čísle časopisu Camper&Outdoor, ale ještě se tady k němu vrátím.

IvanGS
Skúsený Overlanďák
Skúsený Overlanďák

Príspevokod užívateľa IvanGS » St, 6. Apríla 2016, 17:08

A ještě ta Gorilla, úžasný expediční stroj...

bronconamiestohotela
Vedúci expedície
Vedúci expedície
Dátum registrácie: So, 19. Marca 2016, 00:27
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa bronconamiestohotela » Št, 7. Apríla 2016, 00:19

Tá Vandura je jednoducho neskutočne nádherný kus auta...vlastne nie skôr by som povedal, že je to skutočné umelecké dielo! Teším sa keď dáme tie naše dve ameriky pekne k sebe :)

IvanGS
Skúsený Overlanďák
Skúsený Overlanďák

Príspevokod užívateľa IvanGS » Št, 7. Apríla 2016, 08:26

Díky Martin. Přesto přidám ještě 2 fotky z našeho motocestování, tohle je září 2015, návrat z putování po Balkánu, to už jsme skoro doma, resp. na Slovinském Vršiči. Drákula sedlá BMW R 1150R, naháč, se kterým se jí jezdí dobře a dává s ním i lehčí terén. Před tím měla R 1150GS, velké enduro, s tím jezdila v terénu lépe, ale na silnici s s tou motorkou nerozumněla, tak se vrátila k eRku, které už předtím měla. To současné ale vybavila hliníkovými kufry, na dlouhé cesty a do terénu mnohem lepšími než jsou plastové.

Já mám BMW R 1150 GS Adventure. Je to motorka z roku 2003, má najeto 160 tisíc kilometrů a nehodlám ji měnit. Je jedním slovem DOKONALÁ a pokud jste sledovali seriál Long Way Round o cestě dvou amerických herců, Charleyho Boormana a Ewana McGregora, kolem světa, tak ti jeli právě na těchto motocyklech. Je neuvěřitelné, jak se 300 kg těžká motorka, se mnou + nákladem nemáme daleko k váze půl tuny, dokáže prodrat téměř jakýmkoliv terénem, ne s lehkostí jako motokrosová motorka, ale doslova jako tank. Pokud se to dá říci o věci, tak ano, miluju ji.

IvanGS
Skúsený Overlanďák
Skúsený Overlanďák

Príspevokod užívateľa IvanGS » Št, 7. Apríla 2016, 08:41

No a ještě moje maličkost...

IvanGS
Skúsený Overlanďák
Skúsený Overlanďák

Príspevokod užívateľa IvanGS » Št, 7. Apríla 2016, 08:59

No, ale protože tohle je především fórum autonomádů, vrátím se k naší Vanduře. Auto je z roku 1993, delší dobu jsem sháněl vhdné v zahraničí, ale nakonec čekalo, doufám, že to pravé, v nedalekých Pardubicích, kde ho prodával velký fanda do amerik, který ho měl pro sebe, zčásti ho zrenovoval, ale z rodinnýc důvodů ho prodával. Je to pochopitelně osmiválec V8 o objemu 5,7 l, vstřikování, 4-rychlostní automatická převodovka, výkon necelých 200 koní. Auto je dlouhé necelých 530 cm, široké 205 cm a vysoké 230 cm. Bohužel, uvnitř se nedá stát zcela vzpřímeně, proto hodláme doplnit i markýzu s bočními stěnami jako další obytný prostor. I z toho důvodu jsme umístili jednu ze skříněk, včetně vařiče, na otevírací křídlo bočních dveří. Vařič pohání 2 kg bomba na propan, v autě je dále nouzové chemické WC Thettford Potti 365, dřez se studenou tekoucí vodou (sklopná baterie se spínačem + čerpadlo), nádrž na čistou vodu má objem 48 litrů a je ve skříňce pod dřezem, nádrž na odpadní vodu na 24 litrů je umístěna pod autem. Zadní, třímístná lavice se elektricky rozkládá na pohodlné lůžko o rozměrech 190x180 cm. V autě je spousta osvětlení, rozvod 12 i 220V, nabíječka, měnič, vnější přípojka i venkovní výstup 12/220V v prostoru pod budoucí pergolou. Máme i kompresorovou, 12/220V lednici Indel B o objemu 45 litrů, s horním víkem, aby při jejím otevření nevytekl studený vzduch ven a lednice nemusela znovu nachlazovat, čímž šetříme energii. V zadní části auta je přídavná, trakční, 180Ah baterie + další elektrické příslušenství. Energetická nezávislost je spočítána cca na 3 dny stání na místě, poté je třeba dobíjet jízdou nebo vnější přípojkou, ale déle než 1-2 dny stejně na místě zůstávat nebudeme, jsme cestovatelé, ne kempaři.

IvanGS
Skúsený Overlanďák
Skúsený Overlanďák

Príspevokod užívateľa IvanGS » Št, 7. Apríla 2016, 09:19

Auto je už z výroby řešeno jako svým způsobem obytné, i když tak nějak po americku. Původně bylo 7-místné, o posteli jsem psal, ve výbavě byla televize, 2 rádia se samostatnými audiookruhy a přípojkami na 4 sluchátka, spousta schránek a skříněk, šatní tyč na ramínka, ventilačky v oknech, roletky, 2x topení, spousta osvětlení, ochopitelně klimatizace. Křesla jsou plyšová a komfortnější, než jaká mám doma v obýváku, nyní sice trochu prosezená, ale budou se renovovat. Přední sedadla jsou elektricky nastavitelná v 6 směrech, na elektriku jsou i zrcátka, i když na to nevypadají. Interiér je směsicí opravdového, chromovaného kovu, masivního, těžkého dřeva a plyše, vše vytváří neopakovatelnou atmosféru.

Jízda je velmi komfortní, podvozek je sice dělaný především na rovné dálnice, ale ani zatáčky mu nevadí. Jízda je neskutečně plavná, opravdu jako v nejluxusnějších limuzínách (a věřte, že vím co to znamená), motor téměř není slyšet. Jízda vůbec neunavuje a spíš bych měl napsat plavba, protože víc než jízdu autem to připomíná plavbu luxusní jachtou po klidném jezeře. Tomu pocitu napomáhá i přeposilované, trochu houbovité řízení s minimální zpětnou vazbou, velkorysý převod řízení, volant otočný zlehka dvěma prsty i to, že při zvoleném převodu Overdrive auto nebrzdí motorem, takže po ubrání plynu ještě dlouho pokračuje v klidné plavbě, tedy pokud nebrzdíte. Na palubě vládne dokonalá relaxace, při komunikaci můžete šeptat.

IvanGS
Skúsený Overlanďák
Skúsený Overlanďák

Príspevokod užívateľa IvanGS » Št, 7. Apríla 2016, 09:35

Asi vás zajímá i vestavba, takže. Toto je pravá strana auta - oba stolky na krajích jsou sklopné, při otevření o 90° lze vsadit přídavnou pracovní desku, pokud se nevsadí, lze dveře otevřít o 180°.

Návrat na "Predstavenie"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný