Zateplenie obytného auta?

Pomôcky, dovybavenie auta...
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
bronconamiestohotela
Vedúci expedície
Vedúci expedície
Dátum registrácie: So, 19. Marca 2016, 00:27
Kontaktovať užívateľa:

Zateplenie obytného auta?

Príspevokod užívateľa bronconamiestohotela » Ne, 10. Apríla 2016, 23:26

Ahojte,

riešime zateplenie našej obytnej nadstavby. Obvodová stena je 2mm laminát + 4mm topoľová preglejka. Plánujeme to zvnútra zatepliť 30mm hr. extrudovaným polystyrénom so súčiniteľom tep.vodivosti λd = 0,032 W/mK. Potom zo strany interiéru bude znovu 4mm hr. preglejka. Otázka znie, dať medzi inter. preglejku a polystyren parotesnú zábranu? Fóliu? Vlhkosť sa bude tlačiť smerom von a teda je dobré ju púšťať v aute smerom do izolácie alebo ju neprepustiť? Samozrejeme budeme to celé odvetrávať cez strop...

PS: existuje niečo vhodnejšie na zateplenie obytného priestoru ako extrudovaný polystyrén používaný v stavebníctve?

Vďaka za reakcie a tipy!

bronconamiestohotela
Vedúci expedície
Vedúci expedície
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zateplenie obytného auta?

Príspevokod užívateľa bronconamiestohotela » Ne, 10. Apríla 2016, 23:31

Ešte máme doplňujúcu otázku. Nosnú konštrukciu máme z Al. profilov joklových 30x30x2mm. chystáme sa ich vypeniť montážnou vysoko-rozťažnou PU penou. Je toto vhodné riešenie na prerušenie (minimalizovanie) tepelného mosta v konštrukcii? Existuje nejaký iný vhodnejší materiál?

Užívateľov profilový obrázok
pionieromcestajeciel
Prieskumník
Prieskumník
Dátum registrácie: Po, 11. Apríla 2016, 00:17
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Príspevokod užívateľa pionieromcestajeciel » Po, 11. Apríla 2016, 00:44

Ahojte, som vašim veľkým fanúškom :) , študujem na Stavebnej fakulte STU a tak sa niečo z oblasti tepelnej techniky namňa nalepilo ;)

Ja by som vám ako iné riešenie izolácie navrhol PIR dosky, majú o dosť lepšiu lambdu 0,027 link: http://www.vasestavebniny.sk/pir-izolac ... -mv-3.html
čo sa týka parozábrany, chcelo by to hlavne posúdiť váš navrhovaný plášť z hľadiska difúzie vodnej pary, ale myslím si že v plášti s takou tenkou izoláciou bude veľká kondenzačná oblasť, neviem presne aký má tá preglejka difuzny odpor ale rôznymi spojmi a netesnosťami sa para do vnútra určite dostane a von sa už asi nedostane keďže z vonkajšej strany bude laminát, možno keby bol z vonkajšej strany nejaký difuznejší material bolo by to vpohode.... a kde je vlhkosť tam je pleseň, Takže parozábranu by som tam určite dal a aj všetky spoje by som poriadne pretesnil nato určenými tmelmi :)

odporúčam obrátiť sa sem, tam sa dá bud stiahnuť program na posúdenie, alebo priamo osloviť ľudí čo to robia https://www.ehb.sk/

bronconamiestohotela
Vedúci expedície
Vedúci expedície
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa bronconamiestohotela » Po, 11. Apríla 2016, 08:40

Vďaka!

tie PIR dosky pozriem a dáme tie. Z vonkajšej studenej strany to bude uzavreté. Je tam 2mm laminát + vonkajší náter. Z vnútornej strany natierame tu preglejku barierovým náterom určený na lode. Takže snáď sa k nej vlhkosť nedostane. Spoje pretesníme a dáme teda z vnútornej strany parozábranu.

Čo je na toto najvhodnejšie? Klasická PVC fólia alebo parozábrana, ktorá sa dáva pod SDK podhľady?

Je dobré dať túto parozábranu kontaktne priamo na tie PIR dosky?

tu je foto toho náteru:

Obrázok

Obrázok

Obrázok

bronconamiestohotela
Vedúci expedície
Vedúci expedície
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa bronconamiestohotela » Po, 11. Apríla 2016, 23:09

Ešte som našiel takéto dosky:

Obrázok

pionieromcestajeciel
Prieskumník
Prieskumník

Príspevokod užívateľa pionieromcestajeciel » Ut, 12. Apríla 2016, 00:26

Anooo Kingspan dosky sú tiež dobré riešenie, že ma to tiež nenapadlo... avšak ešte je jedna brutal izolácia, volá sa to AEROGEL, ktorú stačí aplikovať vo veľmi malých hrúbkach, funguje to na princípe takom že cez tento typ izolácie nedokáže prejsť taká vlnová dlžka akú má teplo, tu sá dá nájsť bližšie info http://www.nanoizolacia.wbl.sk/AEROGEL.html alebo konkretnejší výrobok tu http://www.nanoshop.sk/produkt/160/tenk ... -1-5m2.php ...ale nevievem či by som túto izoláciu odpurúčal, v škole sa to učíme len ako revolučnú novinku, osobne stým nemám žiadne skúsenosti aj ked pravdu povediac láka ma kúpiť si nejaké malé vedierko a odskúšať to, lebo lambda 0,013 sa mi zdá ako zázrak ;)

no a čo sa týka tej parozábrany alebo klasickej PVC fólie, to neviem či je v tom nejaký rozdiel z hľadiska funkčnosti :/, ale určite sa tá parozábrana čo sa dáva pod SDK môže použiť aj pod preglejku... a môže byť aj v priamom kontakte s tepelnou izoláciou.

Dúfam že som vás velmi nepoplietol, max že som vám dal len nejakého chrobáka do hlavy :)

Páči sa mi ako postupujete, ste šikovní, lodný náter sa mi zdá ako perfektný nápad a aj to vypenenie nosných profilov

Držím palce, a verím že sa rozhodnete správne.

bronconamiestohotela
Vedúci expedície
Vedúci expedície
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa bronconamiestohotela » Ne, 8. Mája 2016, 10:27

Ďakujeme za rady a tipy!
Zateplujeme postupne Kingspanom v hr. 30mm v kombinácii s klasickým EPS zeleným styrodurom. Ďalej pôjde vrstva parozábrany a interiérová krycia preglejka s HPL povrchovou úpravou...

[video]https://www.youtube.com/watch?v=mOgZf7K ... e=youtu.be[/video]

pionieromcestajeciel
Prieskumník
Prieskumník

Príspevokod užívateľa pionieromcestajeciel » Po, 9. Mája 2016, 14:08

Paráda, dobre vám to ide! sledujem to aj na Facebooku :)
Páčia sa mi dvere otváravé dohora.

Našiel som si troška času a urobil som vám tepelnotechnické posúdenie tej vašej obvodovej steny môžete si ho stiahnuť tu: http://uloz.to/xR8fWNjH/tepelnotechnick ... o-auta-pdf
Kedže som posudzoval na súčasné platné hodnoty z teplotechnickej normy, tepelný odpor konštrukcie a súčinitel prechodu tepla nevyhovujú, aj ked dosiahli ste celkom slušný tepelný odpor R=1,5m2.K/W.
Dalej som uvažoval že vaša stena sa bude nachádzať v dosť chladnej lokalite (v Poprade) a interier bude prerušovane vykurovaný na interiérovú teplotu 20°C ...pri tejto kombinácii mi vyšla vnutorná povrchová teplota 17,2°C čo o dosť prevyšuje kritickú teplotu na vznik plesní, takže poodaa ;)
Dalej mi vyšlo že pri vonkajších vrstvách už bude kondenzovať vodná para, ale jej množstvo bude zanedbateľne malé (teda pokial by ste vo vnútri dosiahli vlhkosť 50% ako som uvažoval v posudku).

Viem že je to iba teória, prax môže byť o niečom inom, vplýva na to veľa vecí... ale len tak "zo srandy" som to posúdenie urobil, tak ak by vás to zaujímalo, môžete si ho stiahnuť ;)

Držím palce aj ďalej.

miso
Vedúci expedície
Vedúci expedície
Dátum registrácie: Ne, 20. Marca 2016, 19:56
Kontaktovať užívateľa:
Slovakia

Príspevokod užívateľa miso » Po, 9. Mája 2016, 15:04

Títo architekti a stavbári sú niekedy úplne šialení :O :D
:auto-offroad: Toyota Land Cruiser HZJ78 (Facebook / Web)

bronconamiestohotela
Vedúci expedície
Vedúci expedície
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa bronconamiestohotela » Po, 9. Mája 2016, 16:20

Super! Vďaka moc!

Ono nakoniec možno pridáme vrstvu EPS alebo niečoho s hr. 10mm - 15mm. Takže by sme vlastne zakryli hliníkové profily izoláciou. Sme zvedaví. Každopádne ešte to nie je ani zďaleka hotové a už cítiť že nadstavba má naozajstné steny. Aspoň pokiaľ ide o hluk. Tepelnoizolačnú vlastnosť sme zatiaľ nemali možnosť vyskúšať. Máme ale stropný vetrák takže vlhkosť budeme odsávať von.

Ešte raz vďaka, je to super. Asi si spravíme aj energetický certifikát :)

Návrat na "Príslušenstvo pre vozidlá a vybavenie"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný